Ejder Meyvesi Dönüme Kaç Adet Dikilir ?

GORSEL 3

Ejder Meyvesi dünya genelinde orta Amerika, Tayland, Malezya gibi bir çok ülkede yetiştirilmektedir. Türkiye için henüz çok yeni bir girişim olması adına edinilen tecrübeler genellikle ilk dikim yapan üreticilerin deneme yanılma yolu ile elde edilmiştir. Çok hızlı gündeme oturan Ejder Meyvesi hemen herkesin ilgisini çekmiştir ve türkiye gündemini bir süre meşgul etmiştir. Darboğazda olan çiftçiler bir çıkış yolu arar iken Ejder Meyvesi yepyeni ve kazançlı bir umut kapısı olmuştur.

Türkiye’de Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişmektedir ve 2020 yılı başları olarak şuanda tahminen 350 dönüm gibi bir alana ulaşmıştır. Ve emin adımlarla ilerlemektedir 5 yıla kadar bu rakamlar tahminen 4.000 – 5.000 dönüm alana çıkması beklenmektedir. Dikim yapmak isteyen üreticiler ilk olarak maliyet nedir dikim şekli nasıldır ne zaman para kazanır 1 dönüme kaç adet fidan dikimi yapılır gibi soruları bizlere sormaktadır.

1 DÖNÜM MALİYETİ NEDİR ? 

Araziniz var ise 1 dönüm maliyeti sera demirci naylon işçilik iç aksamlar damlama sistemi Fidan vs her şey dahil 2020 mart ayı fiyatları ile ortalama 90.000 TL civarındadır.

FİDANLARIN DİKİM ŞEKLİ 

Fidanları dikim yaparken arazinin konumuna göre ve etrafındaki etkenlere göre bir belirleme yapılmaktadır. Arazinin etrafında yüksek seralar ağaçlar vs var ise hava akışını engelleyecek şekilde Palmiye sistemi denilen 1 direk etrafına 4 adet fidan dikili direk araları 3 metre olur . Arazinin etrafı açık ve çok rahat hava akışı olan bir bölgede ise sıralı sistemi dikim yapılmaktadır direk arası 3 metre sıra üstü fidan araları 50 cm ila 25 cm arası olabilir.

GÖRSEL 37 1

DİKİMDEN SONRA NE ZAMAN PARA KAZANMAYA BAŞLAR

1 dönüm arazi üzerine sera kurulduktan sonra fidanların dikimi yapılır. İlk yıl tadımlık meyve alabilirsiniz ticari bir değeri olmaz . Fakat 2. yıl büyük miktar olmasa dahi ticari olarak satışa başlayabilirsiniz . 1 Dönüm alandan sıralı sistem dikim yapılmış ise tahminen 3.000 ila 5.000 adete kadar meyve alabilirsiniz buda ortalama 30.000 TL ile 50.000 TL arası bir gelir demektir.

1 DÖNÜME KAÇ ADET FİDAN DİKİLİR ?

1 Dönüm araziye Palmiye sistemi olarak dikim yapılır ise 700 civarı fidan dikimi yapılır. Eğer sıralı sistem dikim yapılır ise 1400 ile 2500 e kadar fidan dikebilirsiniz. Eğer sıralı sistem dikim yapacak olursanız mutlaka fidan aldığınız yerden danışmanlık almak zorundasınız çünkü sık dikim bakım gerektirir ilk ve en önemli şartı ise havadar olması ve budama şeklidir. Yanlış budama veya budama yapmamak birkilerin meyve dallarının birbirine girerek meyve vermesini engeller bu yüzden mutlaka fidan aldığınız yerden profesyonel destek almanız gerekmektedir. Sizlerde bu kazançlı ve zevkli girişimde bulunmak isterseniz tek yapmanız gereken bizlere ulaşmak . Biz EGZOTİK TARIM olarak siz değerli yatırımcı arkadaşlara bilgi ve tecrübemizi paylaşmaya her zaman hazırız . Sadece fidan satmıyoruz yılların birikimini sizlerle ücretsiz DANIŞMANLIK yaparak paylaşıyoruz. Dikimden gübrelemeye budamaya gerekli takviyelere gölgelemeye vs her konuda sizinle iş ortakloığı yapıyoruz.

Bu kazançlı yatırımı yapmak isteyen herkes bizlere ulaşabilir …

https://ejdermeyvesi.net/iletisim/

Telefon Yol Tarifi WhatsApp