Ejder Meyvesi Nasıl Tüketilir?

Ejder Meyvesi Nasil Tuketilir

Ejder meyvesi, diğer bilinen adı ile pitaya enfes tadı ile günden güne popülerleşen egzotik bir meyvedir. Ülkemizde daha önce pek yaygın olarak tüketilmeyen ejder meyvesi, son zamanlarda sağlıklı yönlerinin keşfedilmesi ile daha çok tercih ediliyor….

Egzotik bir tada sahip olan ejder meyvesi, çok yumuşak ya da çok sert bir yapıda olmadığı için tüketilmesi de kolaydır. Ejder meyvesini bir süre buzdolabında beklettikten sonra tüketime hazır hale getirebilmek mümkündür. Bu meyveyi kolayca soymak için şu adımları izleyebilirsiniz;

  • İlk olarak İki ucunu da bıçakla kesin,
  • Daha sonra meyvenin ortasından kabuğuna ince bir çizik atın ve meyvenin iç kısmı ile kabuğu yavaşça soyarak birbirinden ayırın.
  • Soyduktan sonra dilimleyerek yemeye başlayabilirsiniz.

Ejder Meyvesinin Yenilebilir Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Ejder meyvesi diğer tüm meyvelerden daha farklı bir dış görünüşe sahiptir. Bu sebeple bu meyvenin yenilebilir olup olmadığı da diğerlerinden farklı şekillerde anlaşılabilir. Geç ekim, erken ekim ve benzer yöntemlerle üretilebilen ejder meyveleri, farklı şekillerde tüketilebilir.

Öncelik olarak bir ejder meyvesinin tüketilebilir hale gelip gelmediği, renginden ve sertliğinden anlaşılır. Bu noktada ejderha meyvesi ne çok yumuşak ne de çok sert olmalıdır. Yeterli kıvama gelen, sarı ya da kırmızı rengini alan bu bitkiler, daha sonrasında kabukları soyularak tüketilebilir.

ejder meyvesi tuketimi

Ejder Meyvesi Ne Zaman Tüketilebilir?

Pitaya, genellikle yaz aylarında meyve vermektedir. Bu sebeple ejder meyveleri yemek için de yaz mevsimi beklemek gerekir. Tohum ekiminden 2 ile 3 yıl sonra meyvelerini vermeye başlayan ejder meyvesi ağaçları, sonrasında her yıl meyve verebilir. Bu sayede yetiştirici olan bir çiftçi her yaz mevsiminde ejder meyvesi satışı yapabilir.

Ejder meyvesi yemek için yaz mevsimini beklemek gerekse de kimi durumlarda dondurucular sayesinde bu meyveyi 3 ile 4 ay kadar koruyabilmek de mümkündür. Uzun süreli saklama imkanı bulunmayan ejder meyvesi pitaya, en fazla 3 ay kadar sağlıklı bir şekilde korunabilir. Derin dondurucularda süre 4 aya kadar uzayabilirken dolaplarda yaklaşık 5 günlük bir saklama süresi mümkündür.

Diğer tüm meyve ve sebzelerde olduğu gibi ejder meyvesinin de taze bir şekilde tüketilmesi daha sağlıklıdır. Bu sebeple taze ejder meyvesi tüketmek için yaz aylarında bu meyveyi satın almak gerekmektedir.  

Ejder Meyvesinin Görünüşü ve Tadı Nasıldır?

Ejder Meyvesinin kabuk kısmı sarı, kırmızı ya da pembe, iç kısmı ise genel olarak beyaz, renge sahiptir. Yüzden fazla çeşide sahip olan bu lezzetli meyvenin tadı şeker oranına göre değişebilse de kendine has aroması her zaman sabittir.

Ejder meyvesinin iç kısmının tamamı yumuşak bir dokuya ve kivide olduğu gibi küçük, siyah çekirdeklere sahiptir. Kabuğu soyularak tüketilen bu meyveyi dilediğiniz gibi tüketebilmeniz mümkündür.

Ülkemizde yeni yeni Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilmeye başlanan ejder meyvesi ilgi çekici dış görünüşü ile tadını da merak ettirmeyi başaran bir meyvedir. Ekşimsi ve şekerli bir aromaya sahip olan bu meyvenin tadı, daha çok mango ve ananas çeşitlerine benziyor.

Ejder Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Çiftçinin gözdesi haline gelen ve tüketiciler tarafından da lezzetiyle günden güne popülerleşen ejder meyvesinin birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları genel olarak aşağıdaki gibidir;

  • Ejder meyvesi pitaya sahip olduğu düşük kalori ile diyet sürecinde rahatlıkla tercih edebileceğiniz meyvelerdendir.
  • Ejder meyvesi diğer adıyla pitaya, yüksek besin değeriyle de vücut sağlığına faydalıdır.
  • C ve B vitamini açısından zengin olan bu meyve manganez ve demir içeriğiyle de yüksek besin değerine sahiptir. Ayrıca yüksek lif oranına sahip olan ejder meyvesi içerisinde bulunan Omega 3, Omega 6, çoklu doymamış yağ asitleri ile kolon kanserine karşı koruyucudur.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunan ejder meyvesi, içerisinde bulundurduğu kalsiyum ile kemikleri de güçlendirmekte ve düzenli tüketimde hastalıklara karşı korumaktadır.

Tüm bu faydaları ve lezzetiyle tanınan ejder meyvesini doğru koşullarda verimli bir şekilde yetiştirmek önemlidir. Egzotik Tarım olarak bu meyvenin yetiştiriciliğini en uygun sera şartlarında yapıyoruz. Bu alanda edindiğimiz tecrübelerin de etkisiyle hastalıklardan uzak ve tam olgunluğa ulaşan ejder meyvesi hasadı gerçekleştiriyoruz. Kendi ejder meyvesi bahçenizi oluşturmak için bizlerden danışmanlık hizmeti almayı tercih edebilirsiniz.

Telefon Yol Tarifi WhatsApp