Ejder Meyvesi Pitaya Besin Değerleri Tablosu

02

Ejder meyvesi Pitaya besin değerlerinin paylaşıldığı sayfamızda bu meyveye dair tüm bileşenler yer alıyor. Ejder Meyvesi Pitaya ülkemizde son zamanların en popüler, en çok merak edilen ve web tabanında en çok aranılan meyvesi olmuştur. Kimisi tadından dolayı merak ederken, kimisi ise ticari açıdan merak edip araştırmıştır. Öte yandan ejder meyvesinin sağlık/şifa eksenini merak edip faydalarını araştıranlar da azımsanmayacak kadar çoktur. Bu yazımızda sizlere güvenilir kaynaklardan derlediğimiz ve birçok araştırma sonucunda belirlenen Pitaya besin değerlerini açıkladık.

Besin Değeri Tablosu

Tanım Birim
Su 75 ~ 90 Gr.
Protein 0.5 ~ 0.15 Gr.
Karbonhidrat 9 ~ 14 Gr.
Yağ 0.1 ~ 0.6 Gr.
Lif 0.3 ~ 0.9 Gr.
Kül 0.4 ~ 0.7 Gr.
Kalori 35 ~ 50 kcal.
Kalsiyum 6 ~ 10 Mg.
Demir 0.3 ~ 0.7 Mg.
Fosfor 16 ~ 36 Mg.
Niasin 0.2 ~ 0.45 Mg.
Askorbik Asit Vitamin (C) 4 ~ 25 Mg.
Karoten Vitamin A
Tiyamin Vitamin B1
Riboflavin Vitamin B2

Ejder Meyvesi Faydaları

Pitaya dünya genelinde oldukça popüler ve yüksek tüketim oranı olan bir meyvedir. Peki, sadece fason bir popülerliği mi var? Yoksa hakikaten görüntüsü ve lezzeti muhteşem olan bu meyve sağlığa mı faydalıdır.. Bir çok ülkede yapılan araştırmalar neticesinde bu meyvenin; Vitamin deposu, Antioksidan ve bir çok faydası olduğu kanıtlanmıştır. Başlıca bir kaç faydasını hemen listeleyelim.

  • Cilt dostu
  • Kalp dostu
  • Dişlere ve ağız salığına faydalı
  • Kemikleri güçlendirir
  • Sindirim sistemini kuvvetlendirir
  • Göz dostu
  • Sinir hücrelerini faydalı
  • Yaşlanma karşıtı ve en önemlisi KANSERLE SAVAŞIR.

Ejder Meyvesi Şeker Oranı

Ejder meyvesi şeker oranı neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu sebeple diyabet hastaları da rahatlıkla yiyebilmektedirler. %5 oranını dahi bulmayan ejder meyvesi şeker oranı ile tamamen sağlıklı bir meyve yemiş olursunuz.

ejder meyvesi pitaya besin degeri

Ejder Meyvesi Bileşenleri

Pitaya meyvesinde bol miktarda Demir, Magnezyum, C Vitamini ve E Vitamini bulunur. Ayrıca Polifenoller, Karotenoidler, ve Beta – Siyaninler gibi çok faydalı bitki bileşenleri bulunmaktadır. Bol miktarda Lif içerir.

C VİTAMİNİ: Yapılan araştırmalar sonucunda C Vitamini alımı kanser riskini azalttığı belirlenmiştir.

BETALAİNLER: Değişik aşamalı testler sonucunda Betalainlerin oksidatif Strese karşı direndiği ve ayrıca kanser hücrelerinin gelişmelerini durdurduğu sonucuna ulaşılmıştır.

KAROTENOİDLER: Ejder meyvesine kırmızı rengini veren Beta – Karoten ve Likopen bitki Pigmentleridir. Karotenoidler maddesi tarafından zengin olan diyetler kalp ve kanser hastalıklarına karşı savaşçıdır.

YÜKSEK LİF BULUNDURURLAR: Öncelikle Lif nedir? Lif dediğimiz olay sindirilemeyen Karbonhidratlardır. Uzman kişilerin görüşleri sonucu Kadınların bir günde tüketmesi gereken Lif miktarı 25 gram Erkeklerde ise 38 gram olarak önerilmektedir. Lif sindirimi kolaylaştırır fakat faydası bununla sınırlı değildir. Tip 2 diyabeti ve kalp hastalığına karşı koruma sağlar. Bir diğer faydası sağlıklı kilo kontrolünde etkin bir role sahiptir. Mide rahatsızlığı olan kişiler bir anda yüksek miktarda Ejder Meyvesi ve lifli gıdalar tüketirlerse sıkıntı yaşayabilirler. Bundan dolayı birden fazla tüketmek yerine yavaş yavaş küçük porsiyonlar olarak yemeleri daha faydalı olacaktır. Bu tür lif oranı yüksek gıdaları tüketirken bol miktarda su içmeleri mide rahatsızlığı olan kişiler için faydalı olur.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRİR: Ejder meyvesinde bulunan bu faydalı besinler bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Yapılan diyetin kalitesi ve farklı bir kaç etken Vücudumuzun enfeksiyonla savaşma yeteneğini direkt olarak etkiler . C vitamini ve Karotenoidler vücudumuzda bulunan beyaz kan hücrelerini hasarlara karşı koruma altına alır ve enfeksiyon riskini azaltır. Vücuttaki bu beyaz kan hücreleri vücuda zararlı olan maddeler ile savaşarak onları yok ederler.

Fidan ve Meyve Siparişi için www.egzotikmeyvesepeti.com

Detaylı bilgi ve Danışmanlık için bize Ulaşabilirsiniz 

Telefon Yol Tarifi WhatsApp