Ejder Meyvesi (Pitaya) Bir Yılda Kaç Kez Meyve Verir?

ejder meyvesi pitaya bir yilda kac kez meyve verir 1024x683 1

Ejdermeyvesi yıllık kaçtane meyve verir veya 1 yılda meyve verir’mi ? Bize en fazla gelen sorulardan’dır sizlere bu yazıda bu soruların cevabını verelim.

Pitaya dediğimiz bu bitki dikimden sonra gerekli bakımları yapıldıktan sonra 35 yıl kadar ömrü olan bir bitkidir uzun ömürlüdür. Belirli bir yaştan sonra gövdesinin ortasında odun dediğimiz asıl ağacı besleyen gövdesi odunlaşır sertleşir ve o odunsu gövdeden meyve vermez sadece filiz verir meyveleri bu gövde üzerinden uzattığımız meyve dallarından verir. Bu durumlar 3.4 yılından sonra oluşur tabiki en performanslı dönemi 3.4 yıl ve sonrasında olacaktır.

Ejdermeyvesi dikimden sonra ilk meyve verimi dikim zamanına bağlı olarak fidanların da yaşı bu konuda önemli rol oynamakta anaç fidanlar ilk 6 ayda az sayıda meyve vermeye başlar ama ticari gelir elde edecek düzeyde ki ilk verim en az 15 ay sürecektir .

Ejdermeyvesi Pitaya Verim Süreci Nisan Sonu Mayıs Gibi Tomurcuklanma Başlar Ve Cinsine Göre Değişkenlik Göstererek Aralık Ve Ocak Sonuna Kadar Verim Devam Eder . Verimi Kısaca Özetlersek Yediveren Gibi Tomurcuk, Çiçek Ve Meyve Aynı Anda Sürekli Devam Eder .Yıllık 4.5 periyot şeklinde hasat yapılmaktadır.

Pitayanın fidanlarınız çok güzel anaç fidanlar boyları yaşı çok uygun olsa bile gerekli ve düzenli bakımları yapılmaz ve ihtiyaçları karşılanmaz ise yine beklediğiniz vermi almanız mümkün olmayacaktır yanı kısacası fidanların bakımı sulaması gübrelemesi kaliteli ve fazla bir meyve verimi için en can alıcı noktadır.

EMEK OLMADAN YEMEK OLMAZ der atalarımız her işte olduğu gibi emek sarf edip tıpkı çocuklarımıza baktığımız gibi ilgilenirsek Allahın izni ile çok berektli verimler elde edebilirsiniz.

ejder yıllık ne verirEJDER W2

 

Telefon Yol Tarifi WhatsApp