Ejder Meyvesi PİTAYA ihracatı Yapılırmı ?

ihracat

Türkiye’de Ejder Meyvesi İhracatı Başladı mı ?

Ejder Meyvesi (Pitaya) Ülkemizde henüz çok yeni olmasına rağmen çok kısa zamanda iç piyasada pazar payını garantiledi. Ejder Meyvesi üretimimiz henüz çok az miktarda olduğundan dolayı üretilen tüm meyve iç pazarda çok kolayca alıcı bulmaktadır. Henüz üretilen meyve iç pazarda sadece taze meyve olarak tüketilmektedir. Farklı denemeler de olmuştur misal Ejder meyveli dondurma, Ejder meyvesi kuru cips, Ejder meyveli pasta ve bunu gibi bir çok başarılı denemeler oldu.

Fakat ülke genelinde henüz yüzde 1-2 civarında üretime ulaşmış durumdayız 2020 yılı itibarı ile. Hedefimiz önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu oranı yüzde 15 ile 20 civarlarına taşımaktır. İhracat için Ejder Meyvesi çok çok uygun bir meyve türüdür. Tüm dünya genelinde ejder meyvesine ilgi hem üretici hemde tüketici tarafından çok çok fazladır.

ejder görüntü

Türkiye olarak artık Tropikal meyve üretiminde ve bu büyük pazarda bizde varız dedik. Bir çok ülkeden çok güzel talepler vardır ve yakın zamanda üretimler belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra çok güzel bağlantılar yapılmış olacak. Bu bağlantılar sayesinde Ejder meyvesi ve Tropikal meyve üretimi yapan Çiftçilerimiz emeklerinin karşılığını almış olacak ayrıca ülkemize döviz ve katma değer kazandırmış olacaklar.

Dış pazarda hali hazırda oturmuş bir pazarı olan Ejder Meyvesi ülkemizin konumu ve iklimi hasebiyle kaliteli Meyve üretebilmesi ihracatımızı dahada kolaylaştırıyor. Avrupa ve orta doğuda Ejder Meyvesine oldukça yüksek talep vardır ülkemizin lojistik bakımdan da konumu ihracat için çok uygundur. Diğer ülkelerden gerçekleşen ihracatlar Avrupa ülkelerine gelene kadar meyvelerin dış görüntüsü deformasyona uğruyor meyvelerin erken hasat edilmesi lezzet kaybına uğratıyor.

Fakat ülkemizden 3 gün ile 1 hafta aralığında Avrupa ya gidebilmesi bu ülkelerin Türkiyeyi tercih etmelerinde en büyük etkenlerden birisidir. Yakın zamanda Ülkemiz tropikal meyveler üreten ve ihraç eden ülkeler sıralamasında hızla yükselecektir. Tüm nedenlerden dolayı başta Ejder Meyvesi olmak üzere tüm Tropikal meyveleri üretmeye  çiftçilerimizi davet ediyoruz.

Yani kısaca Ejder Meyvesi üretiminde pazar sıkıntımız yoktur aksine yeterli meyve üretimi yoktur. EGZOTİK TARIM olarak bizim hedefimiz kaliteli fidanlar ve çeşitler ile üretimi arttırıp dünyaya en kaliteli Ejder Meyvesini ihraç etmektir .

Fidan ve Meyve Siparişi için www.egzotikmeyvesepeti.com

Detaylı bilgi ve Danışmanlık için bize Ulaşabilirsiniz 

Telefon Yol Tarifi WhatsApp