Ejder Meyvesi PİTAYA İlk Yıl Meyve Verir mi ?

ejder beyaz gorsel

Ejder Meyvesi İlk Yıl Meyve Vermeye Başlar mı ?

Tüm Yatırımcıların, Çiftçilerin ve Hobici arkadaşların merak ettiği soru Pitaya fidanı diktim hemen meyve verir mi ? Fidan büyütmek Meyvesini almak bir çocuğu büyütüp ona yürümeyi konuşmayı vs öğretmeye benzer, İlgi ister Alaka ister Bakım ister Atalarımızın dediği gibi BAKARSAN BAĞ OLUR , BAKMAZSAN DAĞ OLUR .

Ejder Meyvesi Ne Zaman meyve Vermeye Başlar ?

Bir çok ağaç fidanı dikimden ancak 3. yıl dan sonra çok az meyve vermeye başlar tam meyve verimi 4,5 yıl ve hatta bazı ağaçlarda 7,8 yılı bulmaktadır. Ejder Meyvesi biraz daha erken verime başlayan bir türdür.

Fakat almış olduğunuz Ejder Meyvesi fidanının önemi çok büyüktür Fidanın yaşı, boyu vs bir çok etken vardır. Doğru fidanı aldınız bu sefer iş sizde biter doğru ve gerekli bakımı yaparsanız ilk yıl bile meyve alma şansınız vardır.

Ejder Meyvesi bilindiği üzere Tropikal bir meyvedir Kabuk kısmı pembe ve iç etli kısmı Kırmızı, Mor, ve beyaz gibi renklerdedir bu renkler sadece ton farkı değildir tür ve lezzet olarak da farklılıklar vardır.

İçi Beyaz olan türler bakımı daha kolaydır daha çabuk gelişir ve iyi bir fidan ilk büyük ihtimalle meyve verir tadımlık dahi olsa , İçi Kırmızı olanlar ise ilk verme olasılığı daha düşüktür 2. yılda verime başlar .

11

Fakat bu yazımızdan 2. yıl verim alır ve çok para kazanırız gibi anlaşılmasın sizlere 1 dönüm üzerinden açıklamaya çalışalım . İlkbahar gibi dikim yapılan Pitaya fidanları 1 Dekar alana 1500 civarı olur. İlk yıl temmuz gibi tomurcuklar başlar ve tahmini 50 – 100 adet civarı meyve alabilirsiniz bunun tamamına yakını içi beyaz olan türler olur kırmızıdan biraz şanslı iseniz 3,5 adet alabilirsiniz.

İkinci yıl 1 dekar alandan bütün gerekli bakımlar ve gübrelemeler ayrıca bütün ihtiyaç duyduğu elementler verildikten sonra Tahminen 3.000 ila 5.000 adet civarı meyve alabilirsiniz .

Üçüncü yıl Ejder Meyvesi’nin artık olgunlaşıp tam verimliliğe oturmaya yaklaştığı yıldır ve Tahminen 1 dekar alandan 7.000 ila 10.000 adet Meyve alma şansınız vardır bu verim 4.5 yaşına girince tamamen olgunlaşan fidanlarda biraz daha artacaktır.

Bu verimliği yakalamanın bir diğer etkenide BUDAMADIR, doğru budama Ejder Meyvesi Pitaya için çok çok önemlidir. Yanlış budama ile bitkiyi yanlış yönlendirip meyve verimini düşürebilirsiniz.

Bu konular hakkında daha fazla detaylı bilgi için iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz .

PİTAYA DİLİM

Telefon Yol Tarifi WhatsApp