Ejder Meyvesi PİTAYA Kaç Yılda Meyve Verir ?

EJDER ACIKTA 1

Ejder Meyvesi Gelişimi ve Verimi Kaç Yıl Sürer ?

Ejder Meyvesi kaktüsgiller ailesinden bir bitki türüdür. Dünyanın birçok ülkesinde üretimi yapılmaktadır. Ülkemiz için henüz yeni sayılan Ejder Meyvesi yetiştiriciliği çok hızlı bir şekilde vatandaşlar ve yatırımcılar tarafından kabul gördü.

Üretimi ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde yapılmaktadır. Fakat hobi olarak yetiştirmek isteyen Pitaya severler saksıda gerekli bakımla meyve alabilirler Türkiye’nin her yerinde meyve almak mümkündür. Ejder Meyvesi gelişimi ve verim başlangıcı bir çok meyve türüne göre oldukça hızlıdır.

EJDER MEYVESİ FİDANI KAÇ YILDA VERİME ULAŞIR ?

Tropikal bir meyve türü olan Ejder Meyvesi kaktüs ailesinden dikenli bir yapıya sahiptir. Verime başlama süresi en çok merak edilenler arasında her gün defalarca bu soru ile karşı karşıya kalmaktayız. Bu yazımızda bunu detaylı olarak anlatmak istedik.

Ejder Meyvesi verim başlangıcı fidanın nasıl dikildiğine, ne zaman dikildiğine ve hava şartlarına göre değişmektedir. Ayrıca aşırı güneşten, aşırı soğuktan 0 derece altı soğuklardan ve aşırı sulamadan kaçınmalısınız.

Örneğin tohumdan dikilen bir Ejder Meyvesi 3,4 yıldan önce verime başlaması çok mümkün gibi görünmüyor.

Dal olarak yapılan dikimler eğer genç bir dal dikimi yapılırsa 2,3 yıl gibi bir süre almaktadır hatta çok zayıf dallar çoğu zaman köklenme göstermeden ölmektedir.

Daha önce meyve alınmış olgun dalların dikimi yapılırsa gerekli bakım ve beslenme programı yapılması halinde 12-15 ay içerisinde meyve alma ihtimali hayli yüksektir.

Eğer köklü bir fidan dikimi yapılırsa ve yine olgun daldan yapılan bir fidan ise yine gerekli bakımları ve ortam sağlanırsa ilk yıl tadımlık meyve alma ihtimali vardır.

En verimli süreç ise köklenmiş ve 2,3 yaşında alınan fidanlar ile olur yüzde 90 ilk yaz verme ihtimali çok yüksektir . Fakat normal şartlarda fidan dikildikten sonra gerçek ve asıl verme başlangıcı ikinci yıl olmaktadır. En verimli dönemi ise 3. yılda başlamaktadır. Bu dönemden sonra artık gövdesi odunsu bir şekilde sağlamlaşır ve gövdeden meyve verimi yapmaz büyüttüğümüz meyve dallarından meyvesini ve filizlerini vermektedir.

Üçüncü yılını dolduran Ejder Meyvesi ağaçları artık yüksek verime geçmeye başlamaktadır ve bu ağaçlarımızın ömrü yaklaşık 25 yıl olmaktadır. Tam 25 yıl gerekli ve doğru bakımlar ayrıca doğru beslenme ile meyve hasat etmeye ve bu yatırımdan para kazanmaya devam edilmektedir.

Daha fazla detay ve bilgi için bizlere iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

pitaya taçPostPlus15817944948207 16 1

Fidan ve Meyve Siparişi için : www.egzotikmeyvesepeti.com

Daha Fazla Detay ve Destek için Bize Ulaşınız .

Telefon Yol Tarifi WhatsApp