Ejder Meyvesi (Pitaya) Nedir?

ejder meyvesi pitaya nedir

Gerek görüntüsü gerek ise tadıyla meyve dünyası gündemini sarsan Ejder Meyvesi (Pitaya) Nedir? Bu yazımızda bunu açıklayacağız. Egzotik meyve, ejderhanın meyvesi, Ödüllendirici olarak farklı isimlerde nitelendirilmektedir. Bu nedenle tropikal meyve camiasında süper bir güç olarak kabul edilir. 100 yılı aşkın bir süredir Vietnam, Kamboçya, Tayland, Filipinler, Malezya, Endonezya, Kolombiya, Ekvator, Meksika ve İsrail gibi tropikal iklime elverişli bölgelerde yetiştirilmektedir.

[toc]

Son yıllarda ise Türkiye’de de yetiştirilmektedir. Kaktüs meyvesi olarak ta bilinen bu meyvenin farklı isimleri var. Bu meyveye Türkçede ‘ejder meyvesi’ ve İngilizcede DRAGON FRUİT denir. Aslında, bu kelimeler doğu ülkelerindeki anlamlarından türetilmiştir. Çin ve Vietnam dilinde ‘ateş ejderinin meyvesi‘ ve ‘ejderhanın meyvesi‘, Endonezya’daki ‘yeşil ejderha‘ ve ‘ejderha meyvesi‘ olarak adlandırılır.

ejder meyvesi dogranmis resmi

Pitaya Nedir?

Temel olarak üç tür ejder meyvesi vardır. 1. Kırmızı sığır eti kırmızı kabuk. 2. Beyaz sığır eti kırmızı kabuk. 3. Beyaz sığır eti sarı kabuk. Parça halinde satılan ejderha meyvesinin fiyatı büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Şu anda bu meyve Batı ülkelerinde, özellikle Almanya, İngiltere, Fransa, İsviçre ve Hollanda’da büyük ilgi ve ihtiyaç duymaktadır. Bu meyve birçok farklı şekillerde kullanılabilir. Özellikle dondurma üretiminde, meyve suyunda, şaraplarda, salatalarda ve tıp endüstrisinde kullanılan bu muhteşem meyve 300 gr 1.5 kg kadar çıkabilir.

Ejder Meyvesi Nedir?

Tropikal, narenciye ve sebze üretimine bir alternatiftir. Kabuğun sert tırnaklara sahip kısmı yenmemektedir. Ejder Meyvesi Nedir? Shell, endüstride renklendirici olarak kullanılır. Meyveler çeşitli renklerde gelir. Bu farklılıklar esas olarak meyve kesildiğinde ortaya çıkan gırtlak renginden kaynaklanmaktadır. Ayrıca sıkabilir ve suyunu içebilirsiniz. İçi neredeyse bir kivi meyvesi gibidir. Ejderha meyvesinin içinde, kivi çekirdeklerine benzeyen çok küçük siyah çekirdekler var. Tadı genellikle kivi, karpuz, mango vs meyvelerin tadına benzer fakat yine de kendisine has bir aroması vardır. Tatlı, hafif ekşi ve aromalı bir tadı vardır. Serinletici bir etkiye sahiptir. Kahvaltı veya hafif akşam yemeğinden sonra tatlı olarak servis edilir. Meyvenin besinsel yararlarına ek olarak, terapötik etkileri onu çok değerli kılar.

Gözlerin vizyonunu arttıran, kan basıncını düzenleyen ve cildin kurumasını önlemeye yardımcı olan besinler ve mineraller içerir. Ejderhanın meyvesi: C vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve lif bakımından oldukça zengindir. İçindeki kalsiyum, insan kemikleri için çok yararlıdır. Vücudun nem içeriğini düzenler. Ayrıca kolon kanseri gibi hastalıklara mücadele eder. Aynı zamanda şeker hastaları için çok iyi bir meyvedir. Ejderha meyvesinin ana faydalarından biri ekimidir. Yusufçuk meyvesini bir çukur ekili kaktüs ağacına getirmek sıkı çalışma ve dikkat gerektirir. İsteğe bağlı olarak, fiyatı yüksek olan bu meyve fazla gübre gerektirmez ve suya ihtiyaç duymaz.

Neredeyse hiç hastalık yok. Bununla birlikte, sıcak havayı ve nemi sevdiği için, 2 santigrat derecenin altındaki sıcaklık düşüşüne veya şiddetli yağışta zarar görebilir. Genellikle Fide’den Mayıs’tan Kasım ayının sonuna kadar yılda 5 kez hasat almak mümkündür. Ayrıca ev ortamında saksıda bahçede yetiştirilebilir. Sonuç olarak, kronik hastalıkları olan ve hamile kadınların bir doktor tavsiyesi ile tüketmesi için ejder meyvesi nin önerildiğini belirtmek isteriz.

Telefon Yol Tarifi WhatsApp