Ejder Meyvesi (PİTAYA) Unlu Bit Zararlısı

unlu bit 1 768x576 1

Tarımda Unlu Bit Zararlısı (Planococcus citri) 

Zararlının bilimsel adı Planococcus citri olan bu zararlı halk arasında değişik isimler ile anılmaktadır mesela Unlu bit , Unsu böcek veya Pamukcuk gibi isimler ile adlandırılır .

Ergin dişilerin Vücudu uzun oval ve üzeri un gibi beyaz tozlar ile kaplıdır. Erkekleri ise kanatlı olup Sarımsı bir renk veya kırmızımsı renklerdedir , Kanatları saydam olur ve vücutlarından daha uzun olur. Bir dişi örü boyunca 350 ila 400 yumurta bırakmaktadır .

unlu bit 3

Unlu Bit Zararlısının Bitkilere Nasıl Zararları Olmaktadır ?

Unlu Bit Zararlısı ilkbaharda öncelikle bitkilerin gövdelerinde ve ana dallarında görülmektedirler. Daha sonra ise Bitkilerin uç kısımlarına yürürler taze dal uçlarına ve oluşan taze meyvelere yayılmaktadırlar.

Dallara yapışırlar ve tabiri caiz ise kanını canını  emerler . Bu durum meyve dökülmelerine dalların zayıflamalarına ve büyük oranda ürün kaybına yol açmaktadır. Sap dipleri zayıflayan meyvelerin dökülmesine sebep olurlar. Salgıladıkları tatlımsı madde ile Yapraklarda ve Meyvelerde Fumajine sebep olurlar. Bu gibi zararlıların yayıldıkları bölgelerde Portakal ve Harnup güveleri yumurta bırakmaktadırlar. Zararlıların bıraktığı tatlımsı maddeler Güvelerin ve Larvaların besin kaynağı olmaktadır.

Ejder Meyvesi’ne Unlu Bit Zararlısı Gelir mi ?

Ülkemizde çok yeni sayılan Ejder Meyvesi ne tür zararlılara karşı zayıftır gibi soruların cevabı daha herkes için cevabı olmayan bir sorudur. Biz 3 yıldır edindiğimiz tecrübeler sayesinde başımıza gelen hastalıklar zararlılar ile mücadele konusunda bir hayli yol katettik.

unlu bit 1

Evet Ejder Meyvesi de Unlu Bit Zararlısının ilgi alanları arasına girmektedir . Taze uçlarına yapışarak dalların resmen kanını ve canını emen bu zararlı eğer önlem alınmaz ise bitkiyi öldürmeye kadar gitmektedir . Genellikle meyve oluşumuna yakın zamanlarda Unlu Bit Zararlısı görülmektedir , ve eğer önlem alınmaz ise meyve dökülmesine ve hasat kaybına yol açmaktadır.

unlu bit 2

Yine henüz resmen ispatlanmamış olsada Karıncaların bitkiye Unlu Bit Zararlısını taşıdıkları düşünülmektedir bundan dolayı karınca ile de mücadele edilmesi gerekmektedir . Karınca bir nevi Unlu Bit Zararlısına dolaylı olarak bekçilik yapar Unlu Bit Zararlısını yemeye gelen Yararlı Zararlıları karıncalar Yemektedir bundan dolayı öncelikle karınca ile mücadele edilir .

Unlu Bit Zararlısı ile Mücadele 

Ülkemizde ne yazık ki bilinçsizce kimyasal mücadele yapılmakta. Özellikle Ejder Meyvesi kimyasal kullanımını pek sevmez . Bizim ve yetkililerin tavsiyesi Biyolojik Mücadele yani Zararlı böceklere karşı Yararlı Böcek Kullanımı. Çok uzun anlatıp sizleri sıkmak istemem iki çeşit böcek vardır Unlu Bit Zararlısı ile mücadele edebilen .

1 ) Cryptolaemus Montrouzeri 

yararlı böcek 1

2 ) Leptomastix Dactylopii 

yararlı böcek 2

Bu yararlı böcekler ile kimyasal kullanımı olmadan zararlı böcekleri yok edebilirsiniz . Unlu Bit Zararlısını bahçenizde analiz ettikten sonra eğer belirli bir oranı geçmiş ise bu böcekler salınır fakat eğer düşük oranda mevcut ise daha farklı yollar denenir Portakal Yağı gibi yöntemler .

Fidan ve Meyve Siparişi için www.egzotikmeyvesepeti.com

Detaylı bilgi ve Danışmanlık için bize Ulaşabilirsiniz 

Telefon Yol Tarifi WhatsApp