Ejder Meyvesi Türkiye de Nerede Yetişir ?

EJDER ACIKTA

EJDER MEYVESİ NEREDE VE NASIL YETİŞİR ?

Ejder Meyvesi her ne kadar kaktüs ailesinden olsa bile çok fazla sıcağa ve 0 derece altındaki soğuklara çok duyarlı ve hassastır. Pitaya için yarı tropikal da diyebiliriz aslında aşırı sıcak sevmez nemli havayı sever. Yurt dışında Tayland, Malezya, Orta Amerika ve Brezilya gibi bir çok ülkede yetişmekte olan Ejder Meyvesi (Pitaya) oralarda açıkta yetişmekte fakat ülkemizde bir çok denemeler sonucunda sadece sera içerisinde yani örtü altı olarak başarılı olunmuştur.

Bunun sebebi ise ülkemize güneşin çok dik bir açıdan direk olarak vurmasıdır bundan dolayı ülkemizde güneşin yakıcı etkisi çok daha yüksek olduğundan ancak sera ortamında ve üzerine güneş ışınlarını yüzde 50 oranda kıracak şekilde gölgelik tül gerilerek Ejder Meyvesi üretimi yapılması uygundur.

Açıkta yetiştirme denemeleri yapılmıştır fakat Yağmur, 0 derece altındaki soğuk ve çok fazla güneş ışınları bitkiye zarar vermiştir ve verim elde edilememiştir. Yatırımcılar her gün bizi arayarak bir çok soru sorarak yatırım hakkında ve Ejder Meyvesi hakkında bilgiler almaktadırlar. En çok sorulan sorular nerelerde yetişebilir.

Ejder Meyvesinin orta kısmında odunsu bir gövde vardır ve etrafını saran yeşil katman ise tamamen sudur yani bitkinin yüzde 80 lik kısmı sudan oluşmaktadır. Bundan dolayı 0 derce altına düşen soğuklarda Don vurduğu zaman bitki bazen geri dönülemez hasarlar almaktadır. Çok fazla güneş ışını alan bitkiler yine aynı şekilde geri dönülemez hasarlar alabiliyorlar.

20200217 13443620200217 134443

Tüm bu etkenlerden dolayı Fidanların dikim yapılacağı konum ve iklim çok önemlidir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişmektedir ve bu iklimlerin şartlarına uyan Yumuşak kış şartlarına uygun bazı bölgelerde yetişebilmektedir.

Türkiye de Ejder Meyvesi Nerede Yetişir ?

Türkiye de şu an Hatay, Adana, Osmaniye, Mersin, Antalya, Muğla, İzmir, Aydın, Manisa Bursa da Başarılı olarak üretimi yapılmaktadır . Fakat bu illerinde her bölgesinde yetişmiyor tabi ki en fazla 500 rakımlara kadar sahil kenarları ve merkezi yerlerde yetişmektedir.

Fakat 500 rakım olarak ancak iklimin ve hava şartlarının uygun olduğu yerlerde verim alınabilmektedir kısacası her yerde 500 rakımda yetişecek diye bir şey söz konusu değildir. Sizde böyle bir yatırım düşünüyorsanız mutlaka uzman kişilerden destek alıp öyle başlamanız faydalı olacaktır.

Ejder Meyvesi üretimi aslında doğru ve gerekli bakım yapılmak şartı ile çok kolay ama bir o kadar zordur ve çok zevklidir. Tabi ki bir o kadarda para kazandıran bir yatırımdır. Yıllık bakımı yani işçiliği düşüktür gider kalemleri düşüktür kazancı bir hayli yüksektir.

1 1

Fidan ve Meyve Siparişi için : www.egzotikmeyvesepeti.com

Daha Fazla Detay ve Destek için Bize Ulaşınız .

Telefon Yol Tarifi WhatsApp