Ejder Meyvesi (PİTAYA) Azot Kullanımı ve Önemi

ejder azot

AZOT NEDİR ?

Azot Tüm gezegenin Atmosferinin yüzde 78’ni oluşturur Tüm canlıların bir bileşeni olan rengi olmayan tadı olmayan kokusu olmayan bir GAZ’DIR. Tüm bitkiler hatta tüm canlılar için AZOT Olmazsa olmazımızdır

.Dünyanın her yerinde çiftçiler üreticiler ve bitki yetiştiricileri tüm bitkiler için AZOT içere AMONYAK Kullanırlar.

AZOT NE ZAMAN BULUNDU ?

Azot 1772 yılında bir kimyager olan İsveçli CARL WİLHELM SCHEELE Tarafından keşfedildi. İlk bulduğunda Havayı yanan gaz , grizu veya kötü hava olarak isimlendirmişti. Kötü hava ismi AZOT için , Yanan Hava ismide OKSİJEN için kullanılmıştır.

Azotun bulgularını ilk yayınlayan kişi ise İskoç bir Botanikçi olan DANİEL RUTHERFORD olmuştur. İlk tanıyan kişiler ise Bilim insanı JOSEPH PRİESTLEY ve İngili bir Kimyager olan HENRY CAVENDİSH olmuştur.

ejder azot 2

EJDER MEYVESİ İÇİN AZOT 

Tıpkı diğer elementler gibi Azot bitkiler için gelişimleri için ve verimleri için çok önemlidir. Ejder meyvesi Pitaya için Azot aynı derecede önem arz etmektedir. Özellikle ilk yıl dikimden sonra Pitaya için 15 günde bir verilmesi bitkilerin  daha sağlıklı ve hızlı gelişimi için kullanılır.

Azot kullanımından sonra gözle görülür etkisi olacaktır daha canlı ve daha sağlıklı büyümesi bitkilerin hem verim kalitesini hemde ömrünü etkilemektedir. Peki AZOT sadece ilk yıl gelişim aşamasında’mı kullanılır tabi ki hayır her yıl özellikle hasat dönemlerinde ve öncesinde AZOT bizim için vazgeçilmez bir element olacaktır.

Fakat sadece azot elementinin kullanımı bitkiler için yeterli olmayacaktır. Bitkilerin azot ihtiyacı karşılanmış olsa dahi diğer elementlerden 1 tanesi bile bitkinin ihtiyacı oranında olmaz ise bitkilerin gelişimi olumsuz etkilenir.

Bu konular hakkında daha fazla detay veya sipariş için bize ulaşınız.

Telefon Yol Tarifi WhatsApp