EJDERMEYVESİ (PİTAYA) FİDAN ?

ejder fidan xx 5

Ejder Meyvesi Fidan Yetiştirilmesi 

Ejder meyvesi (Pitaya) üretimi yaparken en çok fidan (DAL) verimi bahar aylarında olacaktır . Sağlıklı bir büyüme ve verimli bir hasat istiyorsak bu dalları gövdeden ayırmak gerekir. Gövde’den veya Meyve dallarından filizlenen dallar 20 cm civarı boya ulaştığında renkeleride koyu yeşile döndüğünde kesmek gerekir .

Gövdeden ayırmayıp üzerinde beklettiğiniz takdirde bitkinin kökleri hem gövdeyi hem meyve dallarını hemde meyveyi beslerken ayrıca bu kesmediğiniz dalları beslemek zorunda kalacağı için çiçek açmaz açanlar meyveye dönmez meyveye dönse meyve boyutları çok ufak kalacaktır ayrıca bitkinin gelişimi olumsuz etkilenecektir .

Yazın mayıs sonu ve aralık arası meyve dönemidir bu dönemde tomurcuklanma ,çiçeklenme ve doğal olarak meyveye oturma süreci 45 günlük bir serüvendir. Bu serüven 45 günde bir tekrarlanır bu zaman dilimi erkenci ve geçci çeşitler arasında farklılık gösterecektir. Bu dönemlerde bitkimiz sürekli filizler verecektir hem kendisini hemde bu filizleri büyütmek gibi çaba içerisinde olacaktır.

pitaya filiz

Ama sıcaklıkların yükselmesi gece ile gündüz arasında sıcaklık farkının düşmesi gibi daha fazla su tüketimi gibi havaya bağlı etkenler bitkinin çiçeklenmeye ve meyve verimine zorlar bu süreç başladıktan sonra filizlenme bitmeye yakın azalır. Pitaya fidan üretimi için ilk bahar sonbahar ve kışın ılık geçen hava şartları filizlenme için yüksek verimli geçen zamanlardır. Bu gibi zamanlarda bitki tabiri caiz ise filizleri bolca döker bazı zamanlarda filizler günde 2,3 cm arası uzamaktadır bu gibi zamanlarda bitki gelişim hızın nirvanaya ulaşır .

Pitaya fidan bir döneme bağlı kalmaksızın hemen hemen her dönem yetişebilir sadece büyüme hızı ve filiz sayısı değişir . Fidanı yönlendirmek üreticinin elindedir budama ile bitkiyi fidana veya meyveye yönlendirme yapılabilir örneğin bu filizleri çıkar çıkmaz kırmanız bitkinin gücünü gövdeye ve çiçeklere vermesi demektir ve kaliteli verim elde edersiniz ama tam tersi filiz büyütmek için budama yapılmaz ise bitki sadece filize çalışacaktır ve fidan için çalışacaktır bu durumda meyve sayısı bir hayli düşecektir.

Fidanlarımızı 20 cm civarı koyu renk aldıktan sonra keseriz ve gübreli özel toprak konmuş organik köklendirici ile fidan torbalarına dikimini yaparız 4,5 günde bir sulama yapılarak ayrı bir fidanlıkta gelişimini sağlarız .

PostPlus1581794494820

ejder xx 3

Telefon Yol Tarifi WhatsApp