Ejder Meyvesi PİTAYA İçin Potasyum

potasyum 1 750x500 1

POTASYUM NEDİR ?

Potasyum bir Makro Element’dir Simgesi K’dır ve Atom Numarası 19’dur. Potasyum adını Potas ismiylede bilinen potasyum karbonattan esinlenerek almıştır. Potasyum elementi gümüş ve beyaz renk olan Yumşak alkali bir metaldir. Doğamızda Deniz sularında ve bir çok farklı minerallerde bir diğer elementlere bağlı bulunur.

POTASYUMUN TARIMDA ÖNEMİ NEDİR ?

Ağaçlarda meyvelerin ve diğer bitki sebzelerin yeterli Büyüklüğe, Dolgunluğa, Sertliğe ve Renk tonlarına ulaşması için POTASYUM çok önemli ve gerekli bir besin elementidir.

Btikilerin Fotosentez kabiliyetini, Protein sentezlemesini ve Kuru maddeler birikim kapasitelerini yükseltir. Yeterli miktarda MAGNEZYUM elementini alamayan ağaçlar ve bitkiler yeterli oranda KLOROFİL üretemeyecekleri için yeşil renkleri giderek açılır ve sarımsı bir renge bürünür.

Bitkilerin yeşil aksamlarının dayanma gücünü ve Ürün kaliteleri üzerlerinde direk etkili bir elementtir. Bunların yanı sıra bitkinin su kullanım etkinliklerini yükseltir ve sussuz kaldığı zamanlarda güçlerini arttırıp su stresine karşı güçlendirir. Bitkilerimizin Hastalıklara, Olumsuz hava şartlarına, zararlı haşerelere ve böceklere daha dayanıklı olmaları için ihtiyaçı olan zamanlarda POTASYUM takviyesi çok önemlidir.

Pitaya fidanlarımızda meyve zamanı meyvelerimizin daha iri daha sağlıklı ve gerekli dolgunluğa aynı zamanda gerekli olan renklere sahip olması için POTASYUM bizim içinde vazgeçilmez bir elementtir. Bir diğer etkiside ürünlerin sertliğini ve dayanaklılığını yükseltir. Çiçek açma zamanı ve meyveye dönme mevsimlerinde çiçek dökme gibi meyve dökülmeleri gibi olayların önüne geçer.

POTASYUM NE ZAMAN KULLANILIR ?

Pitayada POTASYUM kullanımı dikimden önce ilk kullanımı yapılmaktadır. Btikilerin dikimden sonra güçlenmesi daha rahat uyum sağlaması ve sağlıklı olarak büyümesi için dikim öncesi kullanımı önerilmektedir. Daha sonra bitkiler istediğimiz gelişimi gösterdikten Tomurcuklanma Çiçeklenme ve Meyve süreçleri başlar bu zamanlarda fidanlarımız POTASYUM, AZOT, FOSFOR gibi elementlere ihtiyaç duyarlar.

POTASYUM NASIL KULLANILIR ?

Potasyum farklı şekilerde kullanılmaktadır ve farklı türleri vardır katı ve sıvı halinde türleri vardır. Pitaya için sadece şu türü kullanılır diye bir dayatma yoktur fakat Pitaya bitkisi gövdeden daldan uygulamalarda çok fala gerekli takviyeleri alabilen bir bitki değildir.

Bu durumdan dolayı bizler POTASYUM ve diğer elementleri Topraktan yani direk kökten uygulama yöntemini tercih ediyoruz. Bu yöntemler bitkimiz yapılan takviyelerden çok daha yüksek faydalar almaktadır.

Bu elementler her ne kadar mecburi ve faydalı elementler olsalar dahi mutlaka bir ölçüsü vardır. Eğer ölçü dışına çıkarsanız ve fala miktarda POTASYUM verirseniz Yüksek Potasyum kullanımı bitkilerde Konsantrasyon, Magnezyum ve Kalsiyum eksikliğine yol açacaktır.

Daha fazla detay Danışmanlık ve fidan siparişi için bize ulaşabilirsiniz .

500 F 275659289 bcYuZbqJ7oiFB6bcOIam6Nq6FcLzToxvejder elemnt eksiklikleri

Telefon Yol Tarifi WhatsApp