EJDERMEYVESİ (PİTAYA) Sıcak,Soğuk,Hava ve Su !

ejder hava su 768x551 1

Ejder Meyvesi Sıcağın Soğuk Havanın  ve Suyun Etkilerinin Doğuracağı Sonuçlar Nelerdir .

Ejder Meyvesi dikmek istiyorum tarlam var direk açığa dikim yapıp yetiştirebilir miyim yoksa sera şart mıdır ?

Ejder Meyvesinin  Ana Vatanı tropikal ve kurak iklimin yer aldığı bölgelerdir. Türkiye de dikim için iklimi uygun olan Akdeniz ve Ege bölgelerinde güneş ışınlarının geliş açısından dolayı yüzde 40 lık gölgelik tül olmadan açığa dikim yapılması bitkinin dal ve gövdesini  yakacağı için açık alanda  yetişmesi imkansızdır. Sera ortamında gerekli önlemler ve gerekli bakım ile çok güzel verimler alınmaktadır ülkemize çok güzel uyum sağlamıştır.

ejder hastalık

Kışın soğuklarda bitkinin gövdesi ve özünün büyük bir kısmı su olduğu için 0 derece ve -1 , -2 civarı soğuklarda bitki etkilenmeye başlar. Dereceler -4 ve -5 civarını görmeye başlayınca Ejder Meyvesi zarar görmeye başlar soğuk yanıkları Taze uçlarda görülmeye başlar ve taze dalları öldürmektedir. Dereceler -5 ve altını görmeye başlayınca ise önlem alınmaz ise gövdesinin yüzde 80’i su olan bitki donmaya ve renk değiştirip çamurlaşmaya başlar ve bitki ölmeye başlar.

ejder hastalık 1

Hava akımına çok duyarlı bitki olan Ejder Meyvesi sera içerisinde dahi olsa soğuktan değil bu sefer havasızlıktan dolayı Mantar hastalık olacağı için gelişimi duracaktır yani kışın sera içerisinde olsa bile gündüzleri havalandırmalar açılarak hava sirkülasyonu sağlanması çok önemli bir faktördür. Havasız ve aşırı rutubetli ortamda uzun süre kalan bitkiler Mantar hastalığı ve Küflenme görülmektedir bunların önüne geçmek ise her gün düzenli olarak havalandırmaktan geçer. Ejder Meyvesi sadece kışın değil yazın da yüksek seraları veya üzeri açık sadece güneşe karşı yüzde 50 lik Tül ile örtülmüş ortamları daha çok sever ve bu faktörlerin hepsi verim açısından çok büyük önem arz etmektedir.

Bütün bu 4 faktörü göz önüne alınırsa hepsi denenmiş ve tecrübe edinmiş yöntemlerdir . Bu yüzden yatırımcılar bu uyarı ve tecrübeleri göz önünde bulundurarak hareket etmeli ve kötü tecrübeler yaşamadan önlemlerini almalıdır . Bu durumda en güvenli ve garanti yol örtü altı diye tabir edilen sera içerisinde üretimdir .

Fidan ve Meyve Siparişi için www.egzotikmeyvesepeti.com

Detaylı bilgi ve Danışmanlık için bize Ulaşabilirsiniz 

Telefon Yol Tarifi WhatsApp