Sıkça Sorulan Sorular

Ejder meyvesi (Pitaya) dikim yapılacak yönteme ve fidana göre değişkenlik gösterir. Tohumdan yapılan dikim yöntemi 3 veya 4 yıl sonra verime ulaşır . Normal dallardan çelikleme yöntemi ile elde edilen fidanlar 2 veya 3 yıl sonra verime başlar . En makbulü olan olgunlaşmış ağaçlardan daha önce meyve alınmış dallardan elde edilen fidanlar 1 yılda verime başlar.

Ejder meyvesi (Pitaya) çiftçilerimiz ve yatırımcılarımız için iştah kabartıcı, ilginç ve heyecanlı bir yatırımdır. Eşdeğer yatırımlara göre ülkemizde yeni olması rakipsiz olması pazar sıkıntısı olmaması ayrıca ilaç maliyetleri düşük işçiliği düşük getirisi oldukça yüksektir. 1 dönüm sera için örneklemek gerekirse üçüncü yılında doğru fidanlar ve doğru bakım ile tam verime oturduğu zaman yıllık 80 bin TL – 120 bin TL arası bir kazancı olur yıllık gider ise 10 bin TL gibi düşük bir rakamdır. Daha fazla detay için iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Ticari seralara yapılacak dikimler aralık 15 ve ocak 15 arası hariç dikim yapılır. Bu iki tarih arası kara kış dediğimiz zamana denk geldiği için tavsiye edilmez. İlkbahar zamanı yapılacak dikimler hava sıcaklığının yükselmesi sebebi ile fidanların çok hızlı kök salıp büyümesine etki yapar. Evlerde bahçelerde hobi olarak dikim yapılmak istenirse saksıda 2 fidan gibi yılın 12 ayı dikim yapılır kışın soğuktan ve yağmurdan koruması ve bakımı kolay olur.

Ejder meyvesi (Pitaya) fidanlarının aralığı dikimi yapılacak arazinin konumuna ve etrafındaki oluşuma göre değişir. Mesela dikim yapılacak arazi etrafına da yüksek ağaçlar ve seralar var ise hava sirkülasyonunu etkileyecek şekilde o zaman şemsiye sistemi dediğimiz dikim yöntemi ile 1 dekara 680 adet fidan dikimi yapılır ve direk aralıkları 3*3 metre olur. Arazi etrafı eğer tamamen açık ve hava sirkülasyonu çok güzel olursa sıralı sistem dediğimiz dikim yöntemi uygulanır. Sıra arası direk mesafesi 3 metre olur sıra üstü direk mesafesi 3 metre fidanların arası 30 cm ile 50 cm olur. Fidan sayısı 1400 ile 1700 adet olarak değişir daha fazla detay için iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Ejder meyvesi (Pitaya) Türkiye için çoğalmış gibi görünse de henüz çok yeni ve üretim olarak yüzde 1-2 civarındadır. Bu pozitif durum, yatırımcılar için bir ilki teşkil etmektedir. Pitaya’nın pazar sorunu yoktur. Dünyanın en pahalı ve popüler meyvelerinin başında gelir. Bundan dolayı rağbet fazladır. İç piyasada henüz yeni tanınsa da ülkemizce sevilen bir meyve olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ayrıca Ortadoğu ve Avrupa’dan çok ciddi siparişler vardır. Bu ise pazar sorununu ortadan kaldırmaktadır. İhracata çok uygun bir ürün olmakla birlikte katma değeri yüksektir. Sizde bu kazançlı yatırımın bir parçası olmak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

Ejder meyvesi (Pitaya) fidan dikiminden itibaren cinsine bağlı olarak 3. yıl tam verime oturduktan sonra 1 yılda bir fidan 25 ila 75 arası meyve verir.

Ejder meyvesinin boyutu ortalama 200, 350, 600 gram ve 1 kilo olarak değişebilmektedir. Yurtiçinde, pazar tercihi yüksek gramaj talebi olurken yurtdışında ise tam tersi 350 – 450 gram aralığındadır.

Ejder meyvesi (Pitaya) baharın gelmesi ile çalışmaya başlar. Tomurcuklanma ise nisan sonu mayıs başı gibi başlar yedi veren bitki misali mayısta açan tomurcuk 40 günde meyveye dönerken aynı zamanda tomurcuk ve çiçeklenme devam eder. İlk tomurcuk meyve olup hasat başladıktan sonra aralık ayına kadar ortalama her 40 günde hasat yapılır. Hava şartlarına göre bir sezonda ortalama 4 ila 6 hasat yapılır. Bazı cinsler 7-8 hasada kadar çıkabilir .

Ejder meyvesi (Pitaya) Fidanları tıpkı diğer bitkiler gibi bazı hastalıklara maruz kalır. Mildiyö, mantar ve unlu bit gibi çeşitli hastalıklar olur. Fakat erken müdahale edilip gerekli ilaçlar verilirse bitkimiz ölmez ve etkilenmeden verimine devam edebilir. Bu konularda bize ulaşıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ejder meyvesi yetiştirmek aslında benzer ürünlere göre daha kolaydır. Ama tabi ki dikkatli ve iyi bir bakım gereklidir. Mesela muz, salatalık ve domates benzeri ürünler gibi işçiliği bakımı ile sulama işlemleri daha kolaydır. Evde balkonda saksıda yetiştirmek çok daha kolaydır gerekli bakım yapıldıktan sonra mutlaka meyve verimi olur.

Ejder meyvesi (Pitaya) Bilindiği üzere tropikal bir bitkidir. Ülkemizde tropikal iklime sahip yerler Akdeniz ve egenin sahil kısmı yani rakımı düşük yerlerdir. İl olarak ticari yetiştiricilik yapılabilecek yerler: Adana, Osmaniye, Hatay, Mersin, Antalya Muğla, İzmir, Aydın, Manisa ve Bursa gibi yerlerde rakamsal olarak ise; 400 rakıma kadar yetişmesi uygundur.

Ejder meyvesi (Pitaya) tohum ve çelikleme yöntemi ile çoğaltılır. Tohumlar genelde %80 erkek %20 dişi olur. Bu yüzden genelde bazı denemeler sonuç vermez. En etkili yöntem daha önce meyve alınmış olgun dallardan yapılacak olan fidanlardır.

Ejder meyvesi (Pitaya) Köklendirmesi, şitli solüsyonlar ile yapılır. Ayrıca toprak gübre perlit gibi bazı maddelerin karışımı ile köklendirme yapılabilir.

Ejder meyvesi (Pitaya) Bakımı sulama gübreleme budama ilaçlama ve bazı geliştirici takviyeler ile yapılır. Bu konular hususunda bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Ejder meyvesi (Pitaya) Çok özel bir toprak yapısı istememektedir. Toprağın ph azot fosfor gibi bazı gerekli elementleri istenilen seviyede olmalıdır. Bunun eksik yada fazla olduğunu anlamak için TOPRAK ANALİZİ gereklidir. Bu dengeleme uygulandıktan sonra herhangi bir olumsuzluk yaşanmamaktadır.

Telefon Yol Tarifi WhatsApp