Ejder Meyvesi PİTAYA Fidanı Alırken Nelere DİKKAT Edilmeli ?

ejder hava su 768x551 1

Ejder Meyvesi Pitaya alırken nelere dikkat edilmeli ?

Bu yazımızda son zamanların yükselen TRENDİ olan Pitaya’nın fidanlarını alırken nelere dikkat etmeliyiz kimlerden alınmalı onu cevaplamak istiyoruz. Öncelikle Pitaya tabiri caiz ise Türkiye gündemine BOMBA gibi düşmüştür Çiftiçi için yeni bir gelir UMUDU olmuştur, Yatırımcı için Karlı bir sektör olmuştur, aileler için evlerinde bahçelerinde hobi olarak büyütüp bu lezzetli meyveyi afiyetle yemek isteyecekleri bir Bitki olmuştur.

Öncelikle Maalesef ki her sektörde olduğu gibi Ejder meyvesi’de kötü niyetli kişilerin iştah kabarttığı bir yatırım olmuştur. Sahte diyebileceğimiz fidanları satmak için adeta pusuda bekliyorlar.

KALİTESİZ FİDAN NASIL ANLAŞILIR ?

Ne yazık ki bunu fidan büyümeden anlamanın kolay bir yöntemi yoktur. Peki sahte denilen bu fidanın olayı nedir ? Bu sahte dediğimiz fidanlar dikimden ancak 1,5 – 2 yıl sonra anlaşılabiliyor çiçek açmayan veya açıp döken bir diğeri çiçek açıp meyveye dönen ama hiç bir lezzeti ve aroması olmayan meyveler verir. Hobi amaçlı alanlar ufak bir zararla kurtulurlar .

Fakat ticari olarak binlerce Türk Lirası yatırım yapan kişiler bu tür fidanları alınca hem zamandan hem maddi olarak çok büyük zararlar etmektedirler. Çok büyük hayal kırıklığı da cabası büyük umutlarla yapılan bir yatırım kurulan hayaller 2 yılın sonunda bir bakıyorsunuz hepsi çöpe gitmiş.

Tohumlardan Büyüyen Ejder Meyvesi

Ejder meyvesi doğrudan meyvedeki tohumlardan çoğaltılabilir. Meyveyi ikiye kesmeniz ve ardından tohumları toplamanız gerekir. Tohumların etten ayrılması gerekir, bu nedenle tohumları yıkayın ve gece boyunca kurutun.

Çimlenme tepsisi kullanarak, tohumları toprağa ekin, ancak tepeye yakın olduklarından emin olun. Toprağın nemli olduğundan emin olun ve çimlenme tamamlanana kadar plastik bir örtü ile örtün, bu da on ile onbeş gün sürecektir. Çimlenme meydana geldiğinde, genç bitkiler daha büyük bir saksıya nakledilebilir.

pitaya tohum

Bazı sitelerde satışta olan Ejder Meyvesi tohumları dikimini yaptıktan sonra 3,4 yıldan önce meyve alabilmek çokta mümkün görünmüyor. Bu neden dolayı bizler EGZOTİK TARIM olarak Tohum değil kesme dallardan yapılan fidan almanızı tavsiye ederiz eğer olgunlaşmış dallardan kesilip fidanlar üretilmiş ise 12-15 ay gibi kısa bir sürede meyve almaya başlayacaksınız.

Daldan Fidan olarak Ejder Meyvesi Dikmek

Bir daldan Ejder Meyvesi yetiştirmeye karar verirseniz, ana bitkiden çok fazla almamaya dikkat edin, çünkü büyümesini engeller ve sağlığını tehlikeye atabilir. Ayrıca, en iyi sonuçlar için yaz aylarında dalı büyütmeye başladığınızdan emin olun. Yaklaşık 50 cm uzunluğunda bir dal  ile başlayın dikime. Olgun bir dal dikimden yaklaşık 12 ay sonra verime başlayacaktır.

Dalı 30 cm ile 50 cm kesimler halinde kestikten sonra, uçlara mantar ilacı uygulayın ve kesilen yerlerin kurumasını bekleyin. Bu gerekli bir uygulamadır değildir, sağlıklı ve çürüme olmadan bitkinin köklenmesini ve büyümesini teşvik etmeye yardımcı olur, bu yüzden yararlıdır. Kesimin uçları beyaza döndüğünde hazır olduğunu bilirsiniz ve dikime hazırdır.

pitaya fidan

Bu noktada, Dalı toprağa dikim yaparsınız. Toprağa yaklaşık 10 cm  olması gerekir ve dalın ana bitkide olduğu gibi yönlendirilmesi gerekir. Toprak hala nemli değilse, bitkiyi günlük olarak suladığınız dan emin olun; sonra bir gün atlayın. Bahar ve Yaz aylarında sıcak havalarda yapılan dikimlerde yaklaşık 20 ile 30 gün aralığında çok hızlı köklenme sağlanmaktadır. Köklenme başarılı olduğunda, yakında yeni bir Filiz verdiğini göreceksiniz. Bu genellikle yaklaşık üç ile dört hafta sürer. 12 ay içinde, bu genç kesim kendi meyvelerini üretebilecek seviyeye gelecektir.

BALKONDA DAMDA VEYA 100 METRE SERADA SATIŞ YAPANLAR

Bir üretim yeri olmayan balkonunda veya evinin damında fidan üretmeye çalışıp fidan satan kişiler tabi ki itham etmiyoruz fakat siz çok ciddi bir yatırım yapıyorsunuz ama bu kişilerin sizlere teknik destek vermesi İMKANSIZDIR çünkü büyük bir serada üretim yapmadan tecrübe kazanmak mümkün değildir .

Dikim şekli, sulaması, budaması, hasat zamanı, hangi hastalıklara hangi ilaçlar kullanılacak gibi daha bir sürü durumlarla karşı karşıya kalacaksınız ve balkon üretimi bunları karşılayamaz ne yazık ki. Bu tür bir satıcının vereceği tek tavsiye (abi dik toprağa sula başka hiç bir bakımı yoktur) Olacaktır.

DOĞRU FİDAN NASIL ALINIR KİMLERDEN ALINIR ?

Bu konuyu şöyle anlatalım hiç bir satıcı yoğurdum ekşi demez fakat burada bazı konulara dikkat ederek ayrımı siz yapabilirsiniz. Fidan alırken dikkat edilmesi gereken bazı kuralları sıralayalım …

NOT: Ticari Yatırım Düşünenler için

*PİTAYA SERASI OLMAYAN ÜRETİM YAPMAYAN KİŞİLERDEN FİDAN ALMAYINIZ

*SERASI OLAN BİRİNDEN ALACAKSANIZ EĞER MUTLAKA SERASINI ZİYARET EDİNİZ FİDANLARINI İNCELEYİNİZ VE ÜZERİNDE MEYVE VAR İKEN GÖRÜNÜZ

*GÖRMEK YETMEZ FARKLI TÜRLERİ OLAN PİTAYA MEYVESİNİ EN AZ İKİ TÜRÜNÜN TADINA BAKINIZ

*İMKAN VAR İSE 1 TEK SERAYA BAKMAK YETMEZ 3,4 TANE FARKLI ÜRETİCİ İLE İLETİŞİM KURUP YERLERİNİ GÖRMEK SERALARI İNCELEMEK VE MEYVELERİ TATMAK SİZE ARALARINDA TERCİH ETME KOLAYLIĞI SAĞLAYACAKTIR KIYASLAMA YAPABİLMENİZ KOLAYLAŞACAKTIR

*BUNLARDAN SONRA FİDAN SATIŞINI YAPACAK OLAN KİŞİYE PİTAYA İLE İLGİLİ TÜM MERAK ETTİKLERİNİZ SORUNUZ SİZ YATIRIM YAPACAKSINIZ SIKINTILAR YAŞADIĞINIZDA SİZE TEKNİK DESTEK VEREMEYECEK BİRİSİ İLE YOL KATEDEMEZSİNİZ VE BU DURUMDA HEM MADDİ HEM MANEVİ ÇÖKÜNTÜLER YAŞAYABİLİRSİNİZ

*SİZ GİTTİNİZ SERAYI GEZDİNİZ SATICI ARKADAŞ DİKİM YAPILACAK ARAZİYİ GÖRMEK İSTİYORMU BU ÖNEMLİ İŞİNİ İYİ YAPAN BİR PİTAYA ÜRETİCİSİ DANIŞMANLIĞINI YAPACAĞI KİŞİNİN ARAZİSİNİ GÖRMELİ TOPRAK ANALİZİ İSTEMELİ VE ARAZİNİN KONUMUNA TOPRAĞIN ŞARTLARINA GÖRE SİZE FİDAN SAYISI VE DİKİM SİSTEMİ ÖNERMELİ EĞER YERİNİZİ GÖRMEDEN DİREK SİZE ŞU KADAR FİDAN DİKELİM BU KADAR MEYVE ALIRSINIZ VE BU KADAR PARA KAZANIRSINIZ DİYORSA HEMEN UZAKLAŞIN ORDAN

*ALINACAK FİDANLARIN DAHA ÖNCE MEYVE VERMİŞ OLGUN DALLARDAN KESİLİP YAPILMIŞ OLMASI EN SAĞLIKLI FİDAN YÖNTEMİDİR

DAHA FAZLA DETAY İÇİN İLETİŞİM BÖLÜMÜNDEN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ 30 DÖNÜM ÜZERİNDE REFERANSIMIZLA VE 3 YILLIK BİLGİ BİRİKİM TECRÜBE İLE SİZLERE DANIŞMANLIK YAPMAYA HAZIRIZ …

ejder meyvesi geçim kaynağıejder çiftci umudu

Fidan ve Meyve Siparişi için : www.egzotikmeyvesepeti.com

Daha Fazla Detay ve Destek için Bize Ulaşınız .

Telefon Yol Tarifi WhatsApp